Mevlid Kandili, Veda Hutbesi

Whatsapp Facebook Twitter

Yazar

8 Kasım 2019 Cuma Saat 09:12

Yazan : Ahmet Koçak

Güncellenme : 8 Kasım 19 Cum, 09:52

Mevlid Kandilimiz Mübarek Olsun

بسم الله الرحمن الرحيم 

Veda hutbesinde dikkatimizi çeken çok önemli bir paragraf var. Nebiler Nebisi aleyhiselam efendimiz, orada buyuruyor ki; 

Ey İnsanlar 

“Benden sonra peygamber, sizden sonra ümmet yoktur”

Göğsümüzü genişleten bu büyük müjdeyi daha iyi anlayabilmek için insanlık tarihine ana hatlarıyla kısa bir göz atmamız gerekiyor. 

Önce Mezopotamya’da zulüm her yanı sarınca Alemlerin Rabbi, orayı ıslah etsin diye İbrahim Peygamberi aleyhiselamgönderdi. Böylece, fetret dönemi bitti, aydınlık bir sayfa açıldı. 

İnsanlık için, bu aydınlık dönem uzunca bir zaman devam ettikten sonra Mısır’da zalim firavunların dönemi başladı. Kadeş savaşında Mısırlılar Mezopotamyalıları mağlup edince, insanlık tekrar fetret dönemine girmiş oldu. Arada bir nefes aldıkları dönemlerde olduysa da mesela Yusuf aleyhiselam bir dönem Mısırda adaleti hakim kılmış ve fakat vefatından sonra kesintiye uğramıştır. En sonunda Cenabı Allah Musa aleyhiselamı göndererek zulüm düzenini bitirdi. İnsanlık tekrar aydınlığa ve refaha kavuştu. 

Uzun bir süreden sonra Roma imparatorluğu güçlendi, bütün insanlığı tekrar karanlığa boğdu ve zulüm yeryüzüne yayıldı. İşte o esnada kuvvet ve kudret sahibi Yüce Rabbimiz, İsa aleyhiselamı görevlendirdi. O da daha önceki peygamberler gibi küfür düzeniyle mücadele etti, yeniden İslamı tebliğ edip, zulmü mağlup etti. Fakat zamanla insanlar İsa aleyhiselam’ındinini de tahrif ederek bozdular. Putperestlik ve şirk yeniden yayıldı, birtakım insanlar vahşi hayvanlardan bile daha acımasız ve zalim bir hale geldiler. 

İnsanlar cahiliye dönemini yaşarken, Yüceler Yücesi Allah’uTeala Hazretleri, Rahmetiyle; cihat peygamberini, İki Cihan Sultanı Muhammed Mustafa aleyhiselamı gönderdi. Böylece zulüm ebediyen hakimiyetini kaybetmiş oldu, ayeti kerimede buyrulduğu gibi “hak geldi, batıl zail oldu” İslam bir güneş gibi bütün yeryüzünü sardı, insanlık ebedi kurtuluşa ulaştı. 

Görüldüğü gibi, ne zaman karanlık çökse, Cenabı Hak bir peygamberini gönderiyor, insanlığı kurtarıyor, Sünnetullah bu şekilde devam ediyorken; benden sonra peygamber, sizden sonra ümmet yoktur diyerek sevgili Peygamberimiz bize; küfür ve zulüm düzeninin bundan sonra hiçbir zaman İslam Ümmetini boğamayacağını ve bu şerefli Ümmetin, her zaman küfrü mağlup edecek dinamiklere sahip olacağı müjdesini vermiştir. Zaten O insanlık için bir müjdecidir ve kendisibizatihi mujdedir. 

Öyleyse bizlerde İnsanla İslam arasındaki maddi ve manevi engelleri kaldırmak için peygamberlerin yolunu takip ederek,en güzel şekilde cihat edelim, Refahın müjdesini bütün insanlığa verelim. 

Mevlid Kandilimiz Mübarek Olsun Efendim. 


Mevlid Kandili, Veda Hutbesi

Whatsapp Facebook Twitter


Whatsapp Facebook Twitter

Yeniden Fetih Gazetesi, Tüm Hakları Saklıdır 2019 Copyright