RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 06 Ocak 2012, Cuma 01:21:51 tarihnde eklendi. 653 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlk Ülkücü Şehit Ruhi Kılıçkıran dualarla anıldı

Ülkücü Hareketin ilk şehidi Ruhi Kılıçkıran, mezarı başında Kur’an-ı Kerim okunarak ve dua edilerek anıldı.
İlk Ülkücü Şehit Ruhi Kılıçkıran dualarla anıldı  

Ülkücü Hareketin ilk şehidi Ruhi Kılıçkıran, mezarı başında Kur’an-ı Kerim okunarak ve dua edilerek anıldı. Kılıçkıran’ın mezarı karanfillerle süslendi.Osmaniye Ülkü Ocakları tarafından Kılıçkıran’ın Belediye Asri Mezarlığı’ndaki mezarı başında düzenlenen programda Kur’an-ı Kerim okundu ve dua edildi. Osmaniye Ülkü Ocakları tarafından ilk Ülkücü şehit Ruhi Kılıçkıran için ölümünün 44. yıldönümünde anma gecesi düzenlendi. Cebelibereket Kültür Merkezi’nde düzenlenen gecede RUHİ Kılıçkıran ve tüm Ülkücü şehitler minnet ve saygıyla yad edildi. Proğrama telgraf gönderen Lider devlet Bahçeli’nin mesajı ayakta uzun süre alkışlandı. Ülkü Ocakları Genel Başkanı Harun Öztürk telgrafla geceyi kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan gecede tüm şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu. Açılış konuşmasını yapan Osmaniye Ülkü Ocakları Başkanı Ertuğrul Cevahir, “Hadise, 44 yıl önce bütün Müslümanların üzerine rahmet yağan bir Ramazan gecesinde olmuştu. Vakit akşamdı yani iftar vakti. Akşama kadar İslam’ın her emrinde bulunan Ruhi, büyük bir aşk içinde orucunu açtı. Bu arada kantine, yüce dinimize ve Resul’e hakarete başlayan bir şair bozuntusu gelmişti. Gavur Dağları’nın yiğit çocuğu buna müsaade etmedi ama bir kahpe el çıkıp, ‘Kutsala küfretme’ diyen Ruhi’yi kalleşçe vurdu. Önce sıkılı yumrukları gevşedi Ruhi’nin. Geriye doğru yaslanıp gözlerini yumdu. Bütün renkler tek tek soluyordu. Yemyeşil Zorkun bile bulanık görünüyordu. Oysa ne çok özlemişti Zorkun’un buz gibi suyunu kana kana içmeyi. Kendi suretini görüyordu. Başında sarık, sırtında cübbesi Büyük Cami’ye giriyordu. Yanında Kudüs’ün fatihi Selahaddin Eyyubi geliyordu, Ulubatlı yalnız bırakmamıştı. Sırtında onlarca ok, elinde 3 hilalli sancak ve mübarek kanı hala oluk oluk akıyordu. Bilal Habeşi minbere çıkıyordu, Osmaniye’ye sela değil müjde veriyordu adeta. Kurtuluş Savaşı’nda kahpe Fransızlara karşı vücudunu siper eden Osmaniye şehitleri için okuduğu Hatim, 3 gün sonra bitecekti.

7 Ocak’a yetiştirmeyi o kadar çok istiyordu ki; izin vermediler yiğidime. Tek burukluğu buydu, yoksa Resul’üne gidiyordu, şehitler ve ataları onu bekliyordu. Yavaşça gülümsedi ve gözleri kapandı. İşte böyle onurlu bir davanın, sevdanın yürekli yiğitleri olarak Hakk’a yürüdüler ve bizlere tertemiz bir Allah davası bıraktılar. Ülkücülük; Kılıçkıran olup, Yolbaşçı olmaktır. Özmen olup, 72 saat aç kalan arkadaşlarına yemek götürmek için, bile bile şehit olmaktır. Önkuzu olup, işkenceyle şehit olmaktır. Pehlivanoğlu olup, suçsuz yere idam edilmek ve korkmadan sehpalara tekme atmaktır. Sözü sorulduğunda ise; ‘Mustafalar ölür, Allah davası ölmez’ demektir.

Başbuğ olup, ömrünü davasına adayıp ayakta ölmektir. Hareketin lideri Devlet Bahçeli olup, adam gibi adam olmaktır. Bugün şehitlerimizin döktüğü mübarek kan sayesinde toplumda itibar gören herkesin de bu tertemiz davanın önemini kavraması; o mübarek şehitler için, başbuğumuz ve liderimiz için, davanın gerektirdiği gibi davranması gerekir. Yoksa bütün şehitlerimizin gazabı bizim üzerimizde olacaktır. Biz de kardeşleri olarak, davanın yolbaşçısı olan şehidimize ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Ruhları Şad olsun. Şehitler ölmez, vatan bölünmez” dedi.

Geceye katılan Eğitim 2023 Derneği Genel Başkan Yardımcısı Öğretmen Gazi Karabulut ise Ülkücü şehitler ile ilgili anıları anlattığı konuşmasında salonda duygulu anlar yaşanmasına neden oldu. Belediye Başkanı Kadir Kara ise bugünkü gençliğin geçmişten dersler alarak, ülkeyi geleceğe taşımasını istedi. MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu ise derece alan Düziçili ozana ödülünü takdim edip kısı bir konuşma yaptı. MHP İl Başkanı Murat kanlı ise Ülkücü gençlere seslenerek, onların bu dava yolunda örnek olarak yetişmelerini ve kendilerini mutlaka eğitmelerini istedi.

Gecenin sonunda Ülkü Ocakları’nın Ruhi Kılıçkıran için düzenlediği Şiir ev Kompozisyon Yarışması’nda dereceye girenlerin ödülleri verildi. Binlerce ülkücünün katıldığı ve salonun almadığı geceye, MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu, Belediye Başkanı Kadir Kara, MHP İl Başkanı Murat Kanlı, Kırmıtlı Belediye Başkanı Mehmet Doğan, İl Genel Meclis Başkanı Selçuk Acar, MHP merkez İlçe Başkanı Ali Fuat Kardaş, MHP Kadın Kolları, MHP’nin eski il başkanlarından ve MHP’nin mihenk taşları Ali Erat ve Şevket Keskin, MHP’nin son dönem milletvekili adayı İbrahim Karayiğit, Dr. Akif Küçükcan, ve Ülkü Ocaklarının doğal mensubu Doç.Dr. Ruhi Ersoy ve ile bazı belediye meclis üyeleri de katıldı.

 

Kutalmış Göktürk GÜREL

gazete2023


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!


Haberler Son Dakika Haberleri Haber Siteleri Haberler Son Dakika Haberleri Haber Siteleri© Copyright 2010 Yeniden Fetih
Her hakkı saklıdır.